Programování v paralelním prostředí

Z ωικι.matfyz.cz
Přejít na: navigace, hledání
Programování v Paralelním Prostředí
Kód předmětu: NPRG042
Přednáší: Jakub Yaghob


Základní informace

Praktická přednáška zaměřená na paralelizaci programů.

V průběhu semestru jsou zadávány domací úlohy touto formou: slovní popis co se má dělat, přímočará (neoptimální) sériová verze programu (zdrojáky i binárka), vybraná technologie. Studenti pak musí do 14 dnů napsat paralelní verzi daného problému pomocí předepsané technologie. Jejich úspěšnost se měří dosaženým zrychlením oproti sériové verzi.

Polovina přednášek se zabývá obecnou teorií (návrhovými vzory pro psaní paralelních programů), polovina konkrétními technologiemi.

Cvika jsou jednou za 14 dní a slouží k zadávání úkolů a shrnutí řešení předchozího úkolu - v tom se cvičící nijak zvlášť neangažoval a nechával prezentaci na studentech, takže se toho člověk moc nedozvěděl.

Laborka

Studentům je k dispozici speciální laborka přístupná přes stroj parlab.ms.mff.cuni.cz. Vybavená je 11 blade servery, každý se dvěma čtyřjadernými procesory (dohromady 88 jader) a 8 GB RAM, spojenými pomocí Infinibandu (podstatně menší latence než u klasického ethernetu). Navíc ještě Playstation 3 aka IBM Cell. Na všech strojích běží RedHat Linux, takže je dobré mít aspoň základní znalosti UNIXu.

Probírané technologie

  1. OpenMP - rozšíření překladače, sdílená paměť
  2. TBB - intelí C++ knihovna, sdílená paměť
  3. MPI - knihovna pro komunikaci pomocí zpráv, distribuované prostředí
  4. Cell - mají vlastní knihovnu na práci s touto architekturou

Hodnocení

Zkouška se nekoná, známka se určuje podle výsledků úkolů. Na projití stačí dosáhnout alespoň 2x zrychlení na 8 jádrech u všech zadání. S lepšími zrychleními se pak dá dosáhnout lepší známka. Menší zrychlení je nedostatečně. Pokud vím není možné nějakou úlohu neodevzdat a pozdě odevzdaná úloha se počítá jako by zrychlovala max. 2x.

Odkazy

Screencasty:

Technologie:


Literatura

  • Patterns for Parallel Programming, T.G.Mattson, B.A.Sanders, B.L.Massingill, Addison-Wesley, 2005, ISBN 978-0-321-22811-6
    • na téhle knížce je postavena teoretická část přednášky