Optimalizační metody

Z ωικι.matfyz.cz
Přejít na: navigace, hledání
Optimalizační metody
Kód předmětu: NOPT048
Přednáší: Jiří Sgall

Tento předmět byl zaveden jako jeden z povinně volitelných roku 09/10. Do té doby existovala jen výběrová přednáška s podobným obsahem (kód ani název předmětu nevím).

Web přednášky: kam.mff.cuni.cz/~sgall/vyuka/OPT

V LS 10 bylo (víceméně) nutné psát každý týden domácí úkol. Úkoly byly zadávané na cvičení a visí na webu na stránce cvičení. Úkoly se odevzdávaly buď před začátkem přednášky (kdo přišel pozdě, smůla) na papíře, nebo přes formulář pro odevzdávání úkolů (pouze jako PDF, neměli prý rádi skenované nebo focené papíry, takže radši TeXat). Úkoly nebyly zrovna jednoduchého ražení (slyšel jsem spoustu hlasů, že byly nepřiměřeně těžký). Pro zápočet bylo nutné získat 50% ze všech povinných úkolů (2 na týden! v mém případě cca 4 hodiny čistého času týdně na v průměru 67% bodů). Kdo získal 2/3 bodů za povinné úkoly, nemusel u zkoušky počítat, ale šel jen na teorii. Ještě byly sem tam bonusové úkoly (nezvyšovaly hranici povinných bodů) - ty se vážně vyplatilo řešit v průběhu semestru, protože ty, co zadali koncem semestru jako záchranné, byly celkem těžké a za šíleně málo bodů.

Skripta online žádná nejsou (2010), pouze ručně psané a skenované výpisky na webu přednášky. Doporučovaná knížka je Lineární programování a lineární algebra pro informatiky, Matoušek, série ITI 2006-311 (není dostupné online - jako jedna z mála ITI knížek; dostupnost ve školní knihovně (vyžaduje přihlášení do CKIS)). Knížku se vyplatí půjčit ještě v semestru, není jich v knihovně zrovna dostatek. V této knížce ale rozhodně není ani polovina probírané látky. Spíš je dobrá pro pochopení simplexové metody a některých dalších tvrzení a pozorování.

Přednáška celkem nepřehledná co se týče psaní na tabuli, občas se přednášející zamotal i do výkladu. Cvičení byla celkem přínosná, i když by se někdy hodilo větší propojení s domácími úkoly.